Słowniczek

A

[1] ...a na trzymanej przezeń kartce było napisane, żeby nie czytać haseł, kiedy nie ma do nich odsyłaczy; [2] flaga MKS - mam nurka pod wodą; [3] powtarzane Morsem oznacza wywołanie; [4] i takie tam... :-)

« powrót

Arcyzwiązunio

inaczej PZŻ (zob.)

« powrót

DSC

Digital Select Calling - selektywne wywołanie cyfrowe.

Radio UKF z funkcją DSC zaczyna przypominać telefon komórkowy. Każdy nadajnik jest identyfikowany unikatowym numerem MMSI, więc daną jednostkę można wywołać podając numer MMSI. Wywołany odbiornik wydaje dźwięk dzwonienia oraz przełącza się na podany w wywołaniu kanał. Wzywanie pomocy odbywa się za pomocą jednego przycisku i jest kontynuowane, dopóki nie ma odpowiedzi z innej stacji. Jeśli radio jest podłączone do GPS, to w wywołaniu pojawi się nasza pozycja. System pracuje na kanale 70. Z tego powodu obowiązuje bezwzględny zakaz używania kanału 70 do celów innych niż wywołanie DSC.

Nieodległa, obligatoryjna konieczność posiadania na jachcie radia z DSC spowoduje kolejne wydatki (zob.)

« powrót

fizyczny

osobnik swobodnie poruszający się w tematach z pozycji Teoria żeglowania Czesława Marchaja i podobnej beletrystyki. Cięższe przypadki bycia f. mogą prowadzić do niebezpiecznych zachowań, np. torturowania sklejki. (link zewnętrzny)

« powrót

kansel

(z ang. cancel) potoczna nazwa zdeklasowanego, nieaktualnego już wydawnictwa nawigacyjnego - mapy, locji, spisu świateł, itd. Dla profesjonalistów k. to makulatura. Dla żeglarzy - akceptowalna alternatywa w stosunku do zakupu nowej mapy, znacznie zmniejszająca wydatki (zob.) Z uwagą, że IM oraz polskie towarzystwa ubezpieczeniowe to profesjonaliści.

« powrót

Kazio

mój dobry przyjaciel. Poza tym Kazio jest moim tatą.

Nigdy jednak nie wołałem na Kazia tato (ani na Alę mamo), ponieważ jako kilkulatek wykombinowałem, że nie jest to praktyczne, zwłaszcza na podwórku przed blokiem. Średnia ilość biegnących całkiem niepotrzebnie do okna tatusiów lub mam przekraczała zwykle 20... razy odpowiednią częstotliwość takich wywołań... Wygodniej było stosować DSC (zob.), a później... już tak zostało.

« powrót

przyjemniaczek

w nomenklaturze PZŻ (zob.) żeglarz uprawiający żeglarstwo rekreacyjne, turystyczne (ang. cruising)

« powrót

PZŻ

Polski Związek Żeglarski - instytucja działająca m.in. na rzecz zwiększenia swobody żeglowania (zob. żeglowania swoboda). Dokładniejsze wyjaśnienie funkcjonowania PZŻ wykracza poza ramy tego słowniczka. Więcej przykładowych informacji nt. PZŻ znajdziesz tutaj. (link zewnętrzny)

« powrót

trójka wypasiona na maxa

wyjaśnia Bogdan: To było wtedy, jak płynęliśmy Anticą na poprzedni SIZ. Trochę wiało ale że Antica to kawał okrętu więc nie było się czym przejmować. Ale Wojtek SZ. "Ciech" zapytał mnie z głupia frant ile to tak teraz wieje. Więc ja, żeby podnieść nieco morale personelu, mówię "No wiesz, takie 3" i w tym momencie dup fala od dziobu tak, że stojąc na rufie spłynąłem cały wodą. Prychnąłem, żeby woda nie unieumożliwiła mi komunikacji słownej i kończę zdanie "No wiesz, takie wypasione" - ponieważ Wojtek nie bardzo chciał w to uwierzyć, dodaję - "na maxa". I tak się tedy przyjęło i tak już zostało ;))) 3 wypasione na maxa to coś w okolicach 6-7.

« powrót

uczony w piśmie

osobnik biegły w dziedzinie durna lex sed lex. Potrafi z pamięci i od ręki wykazać, że pragraf pięć punkt dziewięć projeku Rozporządzenia Ministra, które powinno obowiązywać już od dwu lat, na podstawie delegacji Ustawy z dnia, z późniejszymi zmianami, jest niezgody z normą zharmonizową Dyrektywy numer ileśtam łamane przez, przy czym konwencja CEVNI zaleca, nasz znak wasz znak, howgh!

« powrót

wybrzuszenie

przeszkoda nawigacyjna o harakterze przerażającym

Z przerażeniem słuchałem występu pana posła Falfusa, który chce wprowadzić niebezpieczne propozycje, które przerażają. (...) Uważam, że to, co tu zaproponował pan poseł, jest przerażające. (...) Zdarzają się przypadki, iż wsiada do łódki ktoś, kogo stać na wspaniały pojazd z ogromnym napędem, i pędzi po Śniardwach 50 na godzinę, i oczywiście traci panowanie, uderzając w kamienie, bo nie zna przepisów, nie zna znaków, nie wie, gdzie jest wybrzuszenie, gdzie są kamienie, gdzie jest przewód niebezpieczny wysokiego napięcia - bo właśnie nie zna tych przepisów. - poseł Jerzy Kulej przeciwko liberalizacji przepisów dotyczących uprawiania żeglarstwa - Sejm, 16.02.2005

« powrót

wydatki

rzecz upierdliwie i nieoderwalnie związana z żeglarstwem. Wrtość domyślna w. armatora = dużo. No tak, "kto ma statki, ten ma wydatki".

« powrót

żeglowania swoboda

Ze swobodą żeglowania jest jak z ciążą - nie można być trochę w ciąży. Albo się jest - albo nie. © Jaromir Rowiński

Działalność Arcyzwiązunia (zob.) jawnie przeczy tej prostej kwestii.

« powrót